Budapest XVII. kerületének polgármestere két újabb oktatási intézményt ad át az evangélikus egyháznak. Az óvodába 106, az általános iskolába 351 gyerek jár. Ők még a régi pedagógiai program szerint tanulhatnak, a vallásit felmenő rendszerben vezetik be a 2013/2014-es tanévtől. Amint az Index cikkéből kiderül, az evangélikus iskolákban tanuló gyerekek többsége nem evangélikus vallású. http://index.hu/belfold/2012/05/16/egyhazi_fenntartasba_adnak_ket_intezmeny/
Kisújszállás összes iskoláját egyházi kézbe adják a következő tanévtől. Az intézmények zömét a baptisták veszik át, akik vállalták a világnézeti szabadság biztosítását és minden dolgozót megtartanak. Két intézményt a református egyház kap meg, amely felmenő rendszerben vezeti be a kötelező hitéletet. A város polgármestere azzal indokolta az intézmények átadását, hogy a jelenlegi helyzetben az egyházi intézmények finanszírozása látszik a legbiztosabbnak. Az Index cikke:
http://index.hu/belfold/2012/05/19/egyhazakhoz_kerul_kisujszallas_osszes_iskolaja/ Mindeközben egyre magasabbra csapnak az indulatok Hajdúsámsonban, ahol a polgármester, aki úgy látja, egyelőre több beleszólásuk marad az intézménybe, ha egyházi kézbe adják, mintsem ha átveszi az állam,
csak a Hit Gyülekezetében talált átvételre kész egyházat, amire viszont a Fidesz aláírásgyűjtésbe kezdett az egyházi kézbe adás ellen, mondván, a polgármester megsértette a demokráciát. A háromezer szülőből egyelőre 400 írta alá a tiltakozást, igaz, a szülői fórumokon, ahol szintén véleményt kértek, még kevesebben nyilatkoztak. Mindenesetre az ellenzők azt terjesztik, ha a hitgyüli átveszi az iskolát, annak nevét II. Rákóczi Ferencről Simon Pereszre változtatják.
http://nol.hu/belfold/20120515-hit_kerdese_az_iskolaatadas_ Hasonló helyzet alakult ki Ajkán, ahol szintén a Hit Gyülekezete volt az egyetlen jelentkező. Az ellenzők egy részének itt sem az egyházi kézbe adással úgy általában, hanem egészen specifikusan a hitgyülinek való átadással van bajuk. Itt a Jobbik is bekavart, amely a hitgyülit lényegében cionista összeesküvésnek tartja. Szerdán és csütörtökön megszavaztatták a két szóban forgó intézmény dolgozóit, és míg az ajkai szakképző iskola az egyházi kézbe adás mellett voksolt, a Bródy Imre gimnázium 67 szavazásra jogosult közül 63 a világi státusz megtartása mellett szavazott. Ez persze anyagi terhet jelent az önkormányzatnak, hiszen az eghyázi intézmények kétszer annyi normatív támogatást kapnak a központi költségvetéstől, mint az önkormányzatiak.
http://nol.hu/belfold/titkos_tanari_voksolas_a_hit_gyulekezeterol ,
http://nol.hu/belfold/maskepp_szavaztak_a_hit_gyulekezeterol_az_ajkai_iskolak